حکمرانی اینترنت در جهان باید بین‌المللی شود

اين صفحه نسخه ذخيره شده مطلب است. ( مشاهده نسخه اصلي )
  12 ارديبهشت 1393

abolfazl

 محمدحسن انتظاری با اشاره به برگزاری نشست بین المللی «آینده حکمرانی اینترنت» در کشور برزیل گفت: شورای عالی فضای مجازی با اعزام نماینده خود در نشست «آینده حکمرانی اینترنت» که در کشور برزیل برگزار شد، نقشه راه حرکت به سمت مسیر صحیح برای جلوگیری از راهبری و کنترل یکجانبه آمریکا بر فضای مجازی و اینترنت را ارایه کرده است.
وی اظهار کرد: باید مشارکت برابر همه تصمیم گیرندگان منجمله حقوق دولتها در حکمرانی بین‌المللی اینترنت به رسمیت شناخته شود.
دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور افزود: در این نشست تاکید بر آن بود تا درخصوص معماری حکمرانی اینترنت، موضوع حقوق بشر، ایمنی نواحی ریشه، جامعه مجازی و حقوق مالکیت معنوی و حریم خصوصی بررسی لازم صورت گیرد تا بتوان پس از تبادل نظر میان کشورهای شرکت کننده، بر روی مدل حکمرانی اینترنت به توافق رسید.
انتظاری با اشاره به نقش و مسوولیت مشارکت کنندگان در حکمرانی بین المللی اینترنت تصریح کرد: مساله مسوولیت پذیری در حوزه فضای مجازی باید به درستی تعریف شود چرا که نهادهایی که سیاستها را اعمال می کنند باید در برابر نهادهای سیاست گذار پاسخگو باشند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی اظهار کرد: در صورتی می توان به حکمرانی بین المللی اینترنت دست یافت که معیارهای اجرایی مشخص شده و ماهیت خط مشی گذاری و اجرای خط مشی نیز از هم تفکیک شوند. همچنین باید بر نقش دولتها در فرآیند تصمیم سازی، تعیین نهادهای حوزه سیاست‌گذار و چگونگی اجرای آنها به توافق رسید.
در پی افشاگری جاسوسی گسترده آمریکا از اینترنت از تمام کشورهای اروپایی، آمریکای لاتین و دیگر مناطق دنیا و اعتراض گسترده کشورها و مقامات آنها به این امر، ضرورت برگزاری نشستی درخصوص حکمرانی آینده اینترنت توسط روسای کشورهای زیادی مطرح شده و این نشست 2 تا 4 اردیبهشت ماه در کشور برزیل و با حضور 46 کشور مختلف و حمایت 12 سازمان بین‌المللی برگزار شد.

© Iran Mobile Phone Information Network